Teatr Miejski w Gdyni
slide_08 slide_07 slide_06 slide_05 slide_04 slide_03 slide_02 slide_01 2 1

KINORETROSPEKTYWA FILMOWA JANUSZA GŁOWACKIEGO

wszystkie filmy są prezentowane w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

 

Billboard (95’)

Scenariusz: Janusz Głowacki, Łukasz Zadrzyński

Reżyseria: Łukasz Zadrzyński

Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Kuba, pracownik jednej z agencji reklamowych, których dziesiątki pojawiły się w Polsce po upadku komunizmu. Wykonując swoje obowiązki, Kuba wpada w pasmo niezrozumiałych i przerażających wydarzeń. Zostaje zaplątany w brutalne morderstwo – nagle przekracza niewidzialną granicę, jaka oddziela zwykłe życie od ciemnej strony rzeczywistości. Staje się celem, na który poluje zorganizowany gang.

 

Polowanie na muchy (104’)

Reżyseria: Andrzej Wajda

Włodek, niedoszły rusycysta, usunięty z uczelni po pięciu semestrach, jest szarym pracownikiem wielkiej księgarni. Zmęczony duszną atmosferą domu, gdzie w dwóch pokoikach mieszka z teściami, żoną i synem, wychodzi wieczorem z domu. Pretekstem jest kupno papierosów, prawdziwym powodem – potrzeba ucieczki od jazgotu telewizora, gderań teściowej, opowieści teścia i poganiania żony. Przypadkiem trafia do „Dziekanki”, przypadkiem poznaje piękną studentkę polonistyki, Irenę…

 

Trzeba zabić tę miłość (92’)

Reżyseria: Janusz Morgenstern

Magda i Andrzej nie dostali się na studia. Ona – rozpoczyna pracę w szpitalu jako salowa, aby zdobyć brakujące jej „punkty” i za rok ponownie zdawać na Akademię Medyczną, on – niedoszły student Politechniki przyjechał do Warszawy z Trójmiasta, i teraz chciałby rozpocząć życie z Magdą, ale nie może znaleźć pracy. Wchodząc w dorosłe życie, natrafiają na jego brutalność, bezwzględność, nieuczciwość osób dojrzałych. Bez sprzeciwu akceptują zastane układy obyczajowe. Po premierze filmu podkreślano, że jest to jeden z nielicznych polskich obrazów bez zbędnego moralizatorstwa i ubarwiania przedstawiających rzeczywistą sytuację młodych ludzi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

 

Rejs (65’)

Reżyseria: Marek Piwowski

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a pasażer z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a „kaowiec” coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych.

 

Psychodrama czyli bajka o Księciu  i Kopciuszku wystawiona w zakładzie dla nieletnich dziewcząt w D.

film dokumentalny (28’)

Scenariusz: Marek Piwowski, Janusz Głowacki

Reżyseria: Marek Piwowski

Twórcy filmu penetrują psychikę ludzką metodą psychodramy. Nieletnie dziewczęta z zakładu poprawczego przygotowują przedstawienie Kopciuszka. Spektakl ma w istocie charakter psychodramy. Dziewczyny pochodzące z rozbitych i patologicznych rodzin są przedwcześnie dojrzałe i jednocześnie bardzo dziecinne. Kopciuszek w ich wykonaniu nabiera symbolicznego i dramatycznego znaczenia.